Jak vybrat housle?

Romantický zvuk, umělecký prožitek, elegance - každý má pro nákup houslí jiné důvody, všichni se ale shodnou na jednom. Hra na housle je náročná řehole a zároveň strhující zážitek. Výběr konkrétního modelu přitom není nijak složitý. Nejdůležitějším parametrem je velikost, kterou lze snadno určit. V textu se dále zaměříme na materiál a jednotlivé části tradičního smyčcového nástroje.

Při výběru houslí si zjistěte především správnou velikost a kvalitu zpracování

Otázky na začátek

Úroveň a věk hráče

Od úrovně hráče i jeho případných ambicích se bude odvíjet především cena nástroje. Nemá smysl si hned na začátku kupovat drahé modely špičkové kvality, které byste coby začátečníci nemuseli zprvu ocenit. Základní modely vhodné pro děti i naprosté začátečníky lze sehnat do 3 000 Kč. Dražší nástroje do 10 000 Kč většinou obsahují kompletní set včetně celého příslušenství. Tento set je vhodný i pro začátečníky, kteří již mají s hrou nějaké zkušenosti a plánují pravidelně trénovat. Dětem vybírejte housle nejen podle věku, ale především velikosti (nejčastější dětské 1/4 housle jsou vhodné pro hráče od 5 do 7 let).

Klasické akustické, nebo elektrické housle?

Pokud s houslemi teprve začínáte, bude akustická verze pravděpodobně jasnou volbou. Elektrické housle oproti tomu volí zkušení hráči s vyhraněným stylem, často působící v kapelách. Pro milovníky tradičních dřevěných nástrojů mohou však elektrické housle působit příliš extravagantně a novátorsky.

Pokud se také řadíte mezi vyznavače tradičního neměnného tvaru, sáhněte po akustice. Její nevýhodu však pocítíte jakmile začnete řešit ozvučení, a to jak z důvodu nedostatečně hlasitosti, tak naopak při potřebě nástroj utlumit během trénování v pozdějších hodinách. Elektrické kytary jsou vybaveny snímači a snadno je připojíte k repro soustavám, sluchátkům a jiným zařízením. Bez techniky však skoro nehrají.

Tradiční akustické housle sice mají své kouzlo, ale nejdou nazvučit, ani zesílit

Na co se zaměřit

Velikost

I když je nejdůležitějším parametrem velikost, 4/4, tedy celá, délka vyhovuje většině dospělým hráčům. Mladším ale i drobnějším osobám však tato velikost nemusí vždy sedět. To by mohlo následně vést k nesprávnému hraní, špatně osvojené technice a v horším případě i chronickým zánětům končetin.

1/2 housle neznamenají poloviční velikost, značení rozměru nástroje tedy neodpovídá matematickým poměrům.

V tabulce níže si můžete snadno spočítat, jaké rozměry budou pro vás nebo vaše dítě ty pravé. Délka těla houslí by měla přibližně odpovídat délce úchopu. Ten zjistíte upažením levé ruky a změřením vzdálenosti od krku po zápěstí. Pokud je naměřená vzdálenost někde mezi nabízenými hodnotami, volte spíše nižší velikost, a to i v případě dětí.

Velikost houslí Přibližná délka těla nástroje Přibližná šířka těla nástroje Doporučený věk hráče
4/4 59 cm 21 cm děti od 12 let a dospělí
3/4 55 cm 20 cm 9–12 let
1/2 52 cm 18,5 cm 7–9 let
1/4 46 cm 16,5 cm 5–7 let
1/8 43 cm 14 cm 4–6 let
1/16 37 cm 12 cm 3–5 let

Materiál

O kvalitě výrobku i jeho zvuku rozhoduje materiál jednotlivých částí. Trup houslí se většinou vyrábí ze smrkového dřeva, spodní deska a krk ze dřeva javorového. Hmatník nalézající se na krku houslí by měl být vyroben z černého ebenového dřeva. Pozor si dejte u méně kvalitních modelů, u kterých se objevuje výraz ebonizováno. Znamená to, že se části pouze dobarvily načerno, tedy nejsou původně z ebenu, nýbrž jiného levnějšího dřeva. Struny obvykle tvoří syntetické nebo kovové vlákno a kovové vinutí. Jediný kvalitní smyčec je ten, který je vyroben z pravé žíně.

Kvalitní materiály mají bezprostřední vliv na zvuk

Kvalita zpracování

Pro ochranu houslí před mechanickým a chemickým poškozením i elegantní lesk poslouží lakované ošetření. To sice nemá velký bezprostřední vliv na zvuk, ale může prodloužit životnost výrobku, a tím i jeho dobré akustické vlastnosti. Kvalitní nástroje jsou ošetřeny lakem z přírodní pryskyřice, ty levnější lesklou polyuretanovou vrstvou. Ta je však oproti pryskyřici poměrně hrubá a zhoršuje vibraci nástroje. Co do odolnosti jí však značně konkuruje.

Správný hmatník by měl být mírně zakřiven. Ploché nebo příliš klenuté a zkroucené provedení značí nekvalitní nástroj, který nebude správně hrát.

Stavba houslí

Stavba klasických akustických houslí

Ozvučná skříň

Největší částí houslí je trup, ve kterém se dotváří zvuk, proto je označovaný jako ozvučná skříň. Na jeho vrchní straně můžete pozorovat charakteristické výřezy i kobylku, kterou vedou struny. Jejím hlavním úkolem je přenos vibrací ze strun do trupu. Místo, pomocí kterého se o housle opíráte, se nazývá podbradek.

Krk

Na trup navazuje úzká část - krk, na kterém naleznete hmatník se strunami. Na konci krku se nachází struník. Zde jsou připevněny konce strun tak, aby byly struny pevně a rovnoměrně napnuté. Struník může být vyrobený ze dřeva, kovu i plastu.

Struny

Kovové nebo syntetické struny se nacházejí na hmatníku a jsou navinuty v kolíčníku na čtyři kolíčky. Odtud vedou přes malý pražec nacházející se na začátku hmatníku, krk a dále přes kobylku až do struníku.

Příslušenství

Nepostradatelným doplňkem houslí je bezpochyby smyčec. Ten se skládá z pravých koňských žní a dřevěné hůlky. Žíně je navíc třeba pravidelně promazávat kalafunou. K bezpečnému uložení nástroje pořiďte kvalitní pevné pouzdro na housle, které housle chrání nejen před poškozením, ale i teplotním změnám. K pohodlnější podpěře může podbradek doplňovat i tzv. pavouk, tedy ramenní opěrka s nastavitelnou výškou nacházející se na spodní části houslí. Je-li už o váš nástroj náležitě postaráno, můžete si svůj hudební koutek obohatit o stojan na noty, ladičku či metronom.

O housle se hráči opírají pomocí podbradku nacházejícího se na trupu nástroje

Tipy na údržbu

  1. Pravidelně stírejte zbytky kalafuny, které se zachytí mezi hmatníkem a kobylkou.
  2. Při pravidelném hraní vyměňujte struny každé tři měsíce.
  3. Na uvolněné kolíčky použijte bílou křídu.
  4. Praskne-li na smyčci při hraní žíně, odstřihněte ji tak, aby její konce byly stále upevněné na hůlce.
  5. Po hraní smyčec povolte.
  6. Silně zašpiněné housle je lepší svěřit do rukou odborníka, aby nedošlo k poškození laku. Drobné čištění můžete zvládnout doma navlhčeným hadříkem. Nástroj poté důkladně osušte.
  7. Housle uchovávejte v pouzdru na suchém a větraném místě.
  8. Nástroj uchopujte za krk a podbradek.
  9. Chrčivý zvuk během hraní může zapříčiňovat přílišný tlak na podbradek, který doléhá na struník.
  10. Vyměňujete-li struny, postupujte od jedné výměně ke druhé, nepovolujte všechny struny najednou. Na kobylku musí být stále vyvíjen rovnoměrný tlak.